Druk 3D – science fiction czy już coś na porządku dziennym?

Jeszcze kilka lat temu mogłoby się wydawać, widząc takie maszyny głównie w filmach, ze będziemy mieli do czynienia ze skokiem w przyszłość rodem z Jetsonów, jeśli takie urządzenia faktycznie pojawią się w codziennym życiu. A jak wiadomo, technologia bardzo lubi zaskakiwać, choć tak naprawdę zaskakują ludzie, którzy ją stale rozwijają i modyfikują. I tak oto, drukarki 3D, kiedyś uważane za coś totalnie nieprawdopodobnego, rozgościły się już na dobre na rynku. Powiedzmy sobie szczerze, nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się jakoś szczególnie szybko zmienić.

Coraz większa dostępność

O ile pierwsze modele były naprawdę mega drogie, trzeba było liczyć się z wydatkiem nawet rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych, boom w branży i bardzo zaawansowane prace nad rozwojem tej technologii wykreowały mnóstwo modeli, proponowanych już w znacznie bardziej przystępnych cenowych pułapach.

Różnorodność zastosowań

Tu wraz z listą branż, otwiera się tak naprawdę lista ogromnych zalet. Bo zastosowanie maszyn odpowiedzialnych za drukowanie w technologii trójwymiarowej, rozszerza się niczym wachlarz, praktycznie z miesiąca na miesiąc. Jeżeli chodzi o zastosowania, przekrój jest niesamowicie zróżnicowany. Od designerskich gadżetów, zabawek i przedmiotów, które po prostu stoją na półce i ładnie wyglądają, przez różne materiały wykorzystywane w branży budowlanej. A skończywszy – na medycynie i szeroko rozumianym zdrowiu. Tak jest, druk 3D bowiem z powodzeniem zaczyna być wykorzystywany w transplantologii, w protetyce, chirurgii. I w całym mnóstwie innych dziedzin. Mamy do czynienia z boomem. I ten boom będzie jeszcze trwać w najlepsze. A kolejne generacje drukarek na pewno będą zdobywały sobie coraz więcej klientów, użytkowników czy osób, które po prostu dzięki tej technologii będą chciały wejść na rynek ze swoimi produktami i rozwiązaniami.

Gdzie szukać drukarek 3D?

Tutaj sprawa jest o tyle prosta, że mamy coraz więcej miejsc, które są naprawdę odpowiednie do tego celu. To znaczy, zarówno możemy skorzystać z punktów stacjonarnych firm prowadzących sprzedaż drukarek, jak też zająć się zamówieniem sprzętu przez internet. Prawdę powiedziawszy, warto zwrócić uwagę na fakt, że zakup w punkcie stacjonarnym będzie o tyle lepszy, że zawsze możemy uzyskać bardziej fachową, konkretna i przystępnie przekazaną poradę. To, szczególnie dla osób początkujących, może okazać się zbawienne. Bo po pierwsze dobierzemy bardziej dopasowane dla siebie urządzenie. Po drugie, możemy skonsultować się z pracownikami w zakresie eksploatacji, procesu projektowania czy późniejszego wykonywania druków trójwymiarowych.

Gdzie szukać wiedzy?

Poza firmami, które działają w zakresie sprzedaży urządzeń, czy też prowadzenia kursów drukowania 3D, są też inne opcje do wyboru. Wiadomo – wszystko jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie. Fora internetowe, tematyczne blogi, a także szereg materiałów w formie tutoriali wideo dostępnych praktycznie od ręki, bez żadnych opłat. To dobra alternatywa dla płatnych źródeł wiedzy. Dzięki temu każdy będzie w stanie bez większego wysiłku zapewnić sobie dostęp do wiedzy z takiego źródła w którym odnotuje najważniejsze dla siebie informacje, praktycznie bez najmniejszego wysiłku.