Druk 3D – technologia przyszłości

Drukarki 3D przebojem wbiły się na rynek, a ich popularność stale rośnie.

Druk 3D – technologia przyszłości

Nie da się ukryć, że jeszcze całkiem niedawno wydrukowanie w 3d czegokolwiek stanowiło raczej niedoścignione marzenie, a na dzień dzisiejszy jest to osiągalne niemal na wyciągnięcie ręki. Druk trójwymiarowy może na pierwszy rzut oka kojarzyć się z tradycyjnym drukiem w formie 2D, jednak jego przeznaczenie jest zgoła odmienne. Wykorzystując zwykłe drukarki jesteśmy w stanie drukować jedynie kartki. Druk 3D charakteryzuje się uniwersalnymi możliwościami wydrukowania niemalże wszystkiego – zależnie od projektu. Na świecie powstały nawet pierwsze domy wydrukowane przy wykorzystaniu drukarek 3D.

3d

Drukowanie 3D

Druk 3D polega na określeniu parametrów poszczególnego druku, tj naznaczenia jego parametrów, gęstości itd. Następnie, specjalistyczna drukarka 3D realizuje projekt poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii drukarskich. Krótko mówiąc, drukarka stopniowo tworzy trójwymiarową figurę odzwierciedlając przygotowany wcześniej projekt przestrzenny. Łatwo wyobrazić sobie, że wydrukowanie w 3d na przykład domu polega na skrupulatnym drukowaniu zaprojektowanych wcześniej elementów. Choć wydaje się to niezwykle abstrakcyjne jest to absolutnie prawdziwe przedsięwzięcie.
Druk 3D doskonale sprawdza się przy projektowaniu rozmaitych części zamiennych, które uchodzą za niedostępne. Jest to szczególnie przełomowe w przypadku trudno do zdobycia przedmiotów. Warto zwrócić uwagę, że potencjał druku 3D nie jest jeszcze do końca oceniony, a stałe innowacje czynią go coraz bardziej atrakcyjnym.
Do znamienitego faktu możemy zaliczyć na przykład wydrukowanie w 3d teleskopu. Warto zauważyć, że ów teleskop został zaprojektowany przez dwójkę młodych, wszechstronnych Polaków, którzy dobitnie wykorzystali możliwości ultranowoczesnego druku trójwymiarowego. Stanowi to najlepszy dowód na to, że możliwości druku 3d nie znają granic. Właśnie dlatego drukowanie w 3D staje się coraz popularniejsze, a na rynku pojawiają się co raz to nowsze firmy oferujące usługi w zakresie druku 3d.