Druk 3D w stomatologii — jak jest wykorzystywany?

Drukowanie w technologii 3D to obecnie bardzo popularna forma wydruku, do której każdy ma swobodny dostęp. Najtańsze drukarki 3D świetnie spełniają swoje role, a jeśli ktoś nie ma zbyt wiele pieniędzy jednak posiada duszę majsterkowicze — bez problemu może wykonać własną drukarkę. Druk i modelowanie w technologii 3D przeniosły się również na inne dziedziny życia, takie jak medycyna. Niewiele osób jednak wie, że wydruk 3D wykorzystywany jest również w stomatologii.

Modelowanie CAD

Obrazowanie 3D oraz modelowanie CAD należą do technologii, które są najczęściej wykorzystywane w dziedzinie stomatologicznej. Obrazowanie 3D to techniczno-technologiczne rozwiązanie wykorzystujące fotogrametryczne skanowanie, dzięki któremu lekarz stomatolog może uzyskać jasny i klarowny obraz uzębienia, ubytku lub miejsca, w którym powinna powstać operacyjna tkanka. Następnie lekarz może przeanalizować skan i przetransportować szkic do specjalistycznego środowiska komputerowego CAD, w którym możliwe będzie komputerowe stworzenie modelu szczęki, czy uzupełnienia ubytku. Dzięki takiej technologi lekarze stomatologii nie tylko nie muszą wykonywać nieprzyjemnych dla pacjenta odlewów szczęki ale również szlifować ich i przekładać na działania rzemieślnicze. Drukowanie 3D zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę lekarza stomatologii i sprawia, że jest ona przyjemniejsza.

3d

Modele stomatologiczne

Modele stomatologiczne wykonane dzięki metodzie wydruku w technologii 3D są niesamowicie precyzyjne (tak samo jak makiety architektoniczne). Dodatkowo lekarz stomatologii w każdej chwili może zmienić kolor wydruku lub jego formę, a w razie pomyłki przywrócić zmiany, co było niemożliwe w przypadku modeli odlewanych mechanicznie. Modele zostają praktycznie automatycznie ułożone na prawidłowym miejscu, a do ich wydruku stosowany jest specjalistyczny filament wykonany z żywicy dentystycznej, zapewniającej trwałość i wysoką jakość trójwymiarowego wydruku. W przypadku upadku model nie rozleci się, a w najgorszym przypadku jedynie obetrze, co jest ogromną zaletą modeli wydrukowanych metodą trójwymiarową.