Jak naprawić drukarkę 3D?

Bardzo często zdarza się, że z powodu źle wykonanego montażu elementów drukarki 3D, niedostatecznie dobrze wykonanej kalibracji oraz źle dobranego filamentu lub materiału budulcowego, urządzenie drukujące modele trójwymiarowe psuje się. Najczęstszą przyczyną problemów z drukowaniem gładkich powierzchni lub trzymaniem się modelu na podstawie jest zatkana dysza, która zatyka się na przykład w przypadku nierówno skalibrowanych osi lub krzywej powierzchni podstawy drukarki 3D. W przypadku dużej eksploatacji drukarki 3D usterki te, pomimo stosowania się do ogólnych zasad użytkowania oraz zastosowaniu odpowiedniej temperatury, mogą występować samoistnie i bardzo często, dlatego tak ważne jest aby wiedzieć, jak samodzielnie naprawić drukarkę 3D.

Powierzchnia druku

Krzywe i grudkowate powierzchnie wydrukowanych modeli lub dziury w ich powierzchni to tylko nieliczne z wielu problemów, jakie może powodować zatkana dysza. Stosowanie się do zasad użytkowania naszego modelu drukarki zadziała prewencyjnie, jednak nie ochroni nas przed koniecznością zastosowania czynności konserwacyjnych. Nieestetyczne modele to najczęściej efekt zatkanej dyszy, a dokładniej elementów filamentu, które dostały się do wnętrza ekstrudera lub po prostu zmiana rodzaju filamentu. Jeśli jednak sprawdziliśmy i odrzuciliśmy opcję źle dobranego materiału budulcowego jest to znak, że musimy poddać dyszę konserwacji.

kwadraty

Pierwszy sposób na naprawienie i odetkanie dyszy jest bardzo prosty i nie wymaga zbyt dużych umiejętności manualnych. Warto wypróbować tę opcję, ponieważ w wielu przypadkach wystarczy jedynie rozgrzać dyszę do jej maksymalnej temperatury, która oscyluje wokół 250 stopni Celsjusza, po czym przepchnąć przez nią nieco pozostałego filamentu. Jeśli i to nie pomoże — nic straconego! Warto poczekać, aż temperatura dyszy opadnie do około 80 stopni Celsjusza i ostrożnie, uważając na potencjalne oparzenia, ręcznie wyciągnąć z wnętrza ekstrudera żyłki i pozostałości plastikowego filamentu, za pomocy małego drucika. Bardzo często metoda ta skutkuje wyjściem filamentu wraz z zanieczyszczeniami, które zatkały naszą dyszę.

Proste metody najlepsze

Zdarza się jednak, że tak proste metody nie pomagają i należy zastosować mocniejsze środki. W takim przypadku dysza musi zostać wymontowana i przeczyszczona manualnie, za pomocą cienkiego druciku. Jeśli nie chce nam się wyskrobywać zanieczyszczeń manualnie można taką dyszę wrzucić do acetonu i wymoczyć ją przez godzinę. Aceton bez problemu usunie resztki zabrudzeń i sprawi, że dysza będzie działała jak nowa. W ostateczności można również wygrzać dyszę nad palnikiem gazowym i usunąć zabrudzenia, ale nigdy nie wolno tego robić po wymoczeniu w acetonie! Aceton to substancja łatwopalna i może dojść do niebezpiecznych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu.

Współpraca: 3dcolors.pl