Krótka historia o wydrukowaniu samolotu.

Lata 90” minionego stulecia to okres największego rozwoju w kwestii drukowania 3D. Rewolucyjne wynalazki, innowacyjne techniki, zaawansowane materiały i dziesiątki odkrywców. Tak w skrócie można podsumować intensywne dziesięciolecie w szeroko pojętej branży 3D. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – jakie były najbardziej spektakularne odkrycia tego okresu czasu? Było ich mnóstwo. Oto najważniejsze.

 

Samochodowe rewolucje.

 

Decentralizacja produkcji aut – taki cel wyznaczył sobie pewien producent z branży motoryzacyjnej i po latach ciężkiej pracy przeszedł od słów do czynów. Zaletą produkcji aut z wykorzystanie technologii 3D jest przede wszystkim ich ekologiczne usposobienie. Materiały służące do drukowania można przetwarzać w dowolny sposób. Przykładem samochodu o niesamowitych osiągach jest model Blade. Auto, które jest o wiele bardziej lekkie od tradycyjnie produkowanych modeli ma o wiele mniejsze spalanie, co wiąże się z mniejszym użyciem paliwa. Druga sprawa to lekkość, która nie powoduje uszkodzeń drogowych. Masa łączna wynosi niespełna 650kg, zaś osiągi są imponujące. Przyspieszenie do przysłowiowej setki trwa równe 2s, zaś  moc silnika to 700KM.

W Polsce niemożliwego dokonała firma Inifinitech z Radomia. Pojazd został zaprojektowany i wydrukowany na zlecenie znanego Ursusa,  następnie zaprezentowano go na targach w Hannowerze. Choć prędkość jaką może uzyskać auto wynosi tylko 100km/h niewykluczone, że trafi ono do seryjnej produkcji jako ekonomiczne i ekologiczne.

 

Dom, a druk.

 

Niewielki prostopadłościan i dach – w domowych pieleszach jako baza dla ołowianych żołnierzy może to potrwać maksymalnie dwa dni. Mowa oczywiście o domu. Architekci korzystają z tego typu rozwiązań w swych biurach, aby dokładniej przedstawić wizję potencjalnemu klientowi. Ale technologia 3D zrobiła kilka kroków do przodu – skoro można drukować niewielki prototyp, to czemu nie dom w skali 1:1?  Firma ApisCor dokonała wydruku w technologii 3D domu o powierzchni 40m. Konstrukcja nie jest wyszukana, ale imponujący jest koszt całości przedsięwzięcia nie przekraczający 40tys złotych. Czas wykonania do dokładnie 24h. Trudno określić okres trwałości, ale konstruktorzy szacują go na około 150 lat. Najtrudniejsze do wykonania okazały się okna, drzwi oraz elementy wykończeniowe. One także pochłonęły największe koszta, co absolutnie nie zniechęciło konstruktorów do dalszej – miejmy nadzieje owocnej pracy.

 

3D w przestworzach.

3d model plane

Niższa waga, niższy koszt produkcji oraz mniejsze zużycie materiału. To argumenty przemawiające za drukowaniem samolotów przy użyciu technologii druku 3D. Obecnie ta technologia jest przeznaczona do produkcji poszczególnych elementów i stale się rozwija. Już w roku ubiegłym odnotowano spadek wagi o około 30% od tego samego modelu zrobiona wyłącznie przy użyciu stali. Branża podniebna coraz śmielej korzysta z rozwiązań związanych z drukiem 3D. Powstaje coraz więcej projektów ukazujących szersze zastosowanie poszczególnych elementów. Nie jest wykluczone, że już za kilka lat będziemy mieć możliwość podniebnej podróży samolotem stworzonym wyłącznie z materiałów wydrukowanych za pomocą technologii 3D. W 2016r na targach w Berlinie zaprezentowano już drona stworzonego od podstaw przy użyciu tej techniki. Jego waga bez okien wynosiła nieco ponad 20kg, a długość 4,5m. Pozytywnymi aspektami korzystania z 3D w tym przypadku był właśnie niski koszt produkcji i szybki jej przebieg.