Nowe zastosowania drukarek 3D

Jeszcze około 5 lat temu drukowanie 3D wydawało się niesamowitym osiągnięciem technologicznym. Był to temat na tyle abstrakcyjny, że prawie nikomu nie przychodziło do głowy posiadanie urządzenia tworzącego przestrzenne przedmioty w domu. W dzisiejszych czasach drukowanie 3d znalazło bardzo wiele zastosowań. Z tego rozwiązania korzystają ludzie z różnych branż specjalistycznych, ale i zwykli ludzie, chcący mieć tanio wykonany przedmiot z plastiku.

Zastosowanie druku 3D- budownictwo

Druk 3D wykorzystywany jest w wielu branżach, szczególnie użyteczny okazał się w budownictwie. Architekci i inżynierowie bardzo polubili możliwości, jakie daje im nowa technologia. Tworzenie planów budowy i makiet jest znacznie tańsze i prostsze, gdy wszystkie elementy możemy wydrukować. Szybkie tworzenie plastikowych symulacji daje znacznie lepsze możliwości wyobrażenia sobie wyglądu konstrukcji niż oglądanie jej na papierze. Klienci firm budowlanych bardzo szybko polubili możliwość wizualizacji projektów. Architekci też często stosują możliwości drukarek trójwymiarowych. Wiele nowoczesnych firm projektujących wprowadza możliwość drukowania planów. Mimo poniesionych kosztów zakupu drukarki 3D i drukowania powiększają swoje zyski. Klienci są w stanie zapłacić więcej pieniędzy, gdy widzą dokładne rezultaty pracy architektów.

kulka

Rozwój medycyny dzięki drukarkom 3D

Rozwój medycyny dzięki drukarkom? To faktycznie zaskakująca teza, o dziwo jednak prawdziwa! Wiele ośrodków medycznych w Polsce stosuje możliwości, jakie daje drukarka 3D, w szczególności uniwersytety i duże szpitale studenckie w takich miastach jak Wrocław, Gdańsk, czy Warszawa. Trójwymiarowe modele organów ludzkich wydają się niezwykle pomocne przy planowaniu zabiegów. Naczelnym przykładem są operacje kardiochirurgiczne. Oprócz tego wydrukowane modele wiernie oddają anatomiczną budowę. Studenci kierunków medycznych, takich jak ratownictwo medyczne, czy pielęgniarstwo mogą zdobywać wiedzę na wiernie odwzorowanej rzeczywistości. To z pewnością pomoże uratować życie wielu pacjentom.