Wykonywanie prototypów – co daje w procesie drukowania 3D?

W ostatnich latach podejście do technologii drukowania trójwymiarowego, bardzo mocno się zmieniło. W zasadzie, te zmiany mają charakter ciągły i można je obserwować z naprawdę dużym zainteresowaniem. Sytuacja jest dynamiczna, widać z kolejnymi modelami drukarek, że ta branża ma się świetnie i dzięki temu, możemy być absolutnie spokojni o przyszłość druku 3D w Polsce i na świecie. Zmienia się też podejście do prototypów. Coraz częściej są one wykonywane, z nastawieniem na eliminowanie niedociągnięć.

reka-druk3d

Co właściwie daje prototypowanie?

Kluczowa zaleta tej czynności to kompleksowa analiza różnych drukowanych elementów. Chodzi zarówno o ich funkcjonalność i różne cechy. Wnikliwa obserwacja, wykonanie różnego rodzaju analiz i wprowadzanie zmian, z pewnością przełoży się na to, że finalnie do naszych rąk trafi doskonale wykonany przedmiot. W prototypowaniu bardzo istotne jest też to, ze mamy dostęp do materiałów o bardzo dużym zróżnicowaniu. To z kolei pozwala na swobodne prowadzenie testów różnego typu i będzie mieć przełożenie na większą kontrolę właściwości fizycznych. Wyginanie, sprawdzanie nacisków i innych zmiennych, będzie się w praktyce przekładało na jeszcze większą wiedzę na temat produktu. Prototypy to nie tylko urządzenia, można też sporządzić np. model makiety architektonicznej w druku 3D, dzięki czemu dokładnie można zapoznać się z planem budowy.

Jak to wygląda od strony kosztowej?

Tworzenie prototypów jest działaniem relatywnie tańszym niż tworzenie od a do z konkretnych rozwiązań produktowych. Proces jest o wiele tańszy, ponieważ nie ma tu konieczności wykonywania form do odlewów, nie trzeba też poddawać elementu obróbce z wykorzystaniem CNC. To z kolei sprawia, że mamy do czynienia z relatywnie niskimi kosztami. Kolejna zaleta, zdecydowanie będąca wyróżnikiem w przypadku tego procesu.

Wykonywanie prototypu

W zasadzie, tu wszystko zależy od poziomu naszego doświadczenia i zaawansowania. Jeżeli sami wiemy w jaki sposób wykonywać modele trójwymiarowe i obsługujemy też drukarkę 3D, możemy prototyp zrealizować samodzielnie. Jeśli natomiast w ogóle nie mamy doświadczenia w tym zakresie, trzeba skoncentrować się na innym aspekcie. Wówczas musimy znaleźć odpowiednią firmę, która wykona prototyp za nas lub przeszkoli w zakresie obsługi i przygotowania. W gruncie rzeczy, mamy tutaj o tyle prostą sprawę, że takie firmy możemy z ogromną łatwością znaleźć z pomocą internetu.

Prototypy znajdziemy dzisiaj w bardzo wielu branżach. To rozwiązanie, które doceniają różne gałęzie przemysłu. Nie tylko w designie, bo kontekst jest znacznie szerszy i bardziej zróżnicowany. Warto to przemyśleć, jeśli ktoś poważnie podchodzi do perspektywy zajmowania się dostarczaniem rozwiązań wykonywanych z użyciem technologii druku 3D. Prototypowanie warto traktować jak proces wspierający i usprawniający wykorzystywanie drukarek trójwymiarowych. Na pewno wpływa to na lepszą kontrolę nad przedmiotami, które tworzymy i pozwala uzyskać efekt końcowy wolny od wadliwych elementów. To bardzo ważne i pozwala maksymalnie cieszyć się potem wykonaną realizacją.