Zamierzasz kupić drukarkę 3d? Zobacz, co Cię czeka

Drukarki 3d są coraz tańsze i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli również Ciebie zainteresował ten temat – warto przed zakupem dowiedzieć się kilku rzeczy na temat samego procesu wydruku oraz poznać zasady, dzięki którym znacznie łatwiej będzie stworzyć elementy, których zarówno kształt jak i właściwości fizykochemiczne spełnią Twoje oczekiwania.

Projektowanie

Zdecydowana większość dostępnych na rynku drukarek 3d do projektowania wykorzystuje program Auto Cad. Jeśli chcemy choćby w kilku procentach wykorzystać możliwości, jakie niesie ze sobą druk 3d, to będziemy musieli ten program opanować i to najlepiej na poziomie zaawansowanym. Auto Cad nie jest narzędziem prostym i intuicyjnym, jednak stopniowe odkrywanie jego możliwości stanowi fascynujący proces. Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś z nim styczności, nastaw się na długą naukę i wiele godzin czytania i oglądania materiałów szkoleniowych. Najłatwiej będzie opanować Auto Cad komuś, kto posiada dobrą wyobraźnię przestrzenną i ma przynajmniej minimalną wiedzę na temat mechaniki. W przeciwnym razie, zarówno jeden jak i drugi brak będzie trzeba nadrobić jeszcze przed przystąpieniem do pierwszych wydruków.

Materiał

Katalog materiałów, z których korzystają drukarki 3d, jest coraz szerszy. Do najpopularniejszych należą tworzywa sztuczne, metale oraz materiały ceramiczne. W przypadku drukarek budżetowych, a więc takich, które kupuje się do domu, będziesz skazany na tworzywa sztuczne. Dwie najpopularniejsze substancje wykorzystywane przy wydrukach 3d to ABS i PLA. Tworzywa te mocno się od siebie różnią, np. ABS jest co prawda bardziej wytrzymały i lepiej nadaje się do elementów o bardziej złożonej geometrii, ale jednocześnie okazuje się bardziej kłopotliwy – opary, które wydobywają się podczas pracy z jego wykorzystaniem, są w pewnym stopniu toksyczne i nie pachną przyjemnie, dlatego dla drukarki na ABS będziesz musiał prawdopodobnie wydzielić osobne pomieszczenie z dobrą wentylacją. PLA ten problem dotyczy w mniejszym stopniu, tworzywo to jest natomiast mniej odporne na temperaturę już po zakończeniu obróbki. Ma jednak gładszą powierzchnię i zapewnia bardziej nasycone kolory.

Kłopoty z geometrią

Za pomocą drukarek 3d można stworzyć bardzo złożone kształty. Musisz jednak pamiętać, że będą one często wymagały wykonania podpór. Jeśli zamierzasz np. wydrukować figurkę zwierzęcia stojącego na czterech łapach, to licz się z tym, że jego brzuch i głowę będzie trzeba podeprzeć, w przeciwnym razie zanim materiał ostygnie, wydruk stanie się mokrą plamą, nie mającą nic wspólnego z Twoim projektem. Niestety aby nauczyć się tworzyć odpowiednie podpory niezbędne jest doświadczenie. Tylko dzięki niemu nauczymy się wykorzystywać do nich jak najmniej materiału i umieszczać je w taki sposób, aby później łatwo było je usunąć.

Obróbka ręczna

Rzadko kiedy na wydruku 3d kończy się proces wytwarzania danego elementu. Nastaw się na to, że wiele wydruków po ostygnięciu trzeba będzie wykończyć ręcznie – pozbyć się wspomnianych w poprzednim akapicie podpór i nadmiarów materiału, wygładzić powierzchnię lub skorygować niedoskonałości. Oczywiście im więcej będziesz mieć doświadczenia z drukowaniem, tym mniej później będziesz musiał po drukarce poprawiać, praktyka pokazuje jednak, że przynajmniej na początku użytkowania urządzenia element po wydruku nie jest jeszcze gotowy.